תפריט נגישות


15741194 751053068379278 4911837453028022548 n  אי סבירות האהבה - האנה רוטשילד15741194 751053068379278 4911837453028022548 n

סקרה את הספר: לי יניני

ספר נהדר המשלב דרמה, מתח והומור שבמרכזה יצירת אומנות יקרת ערך.

(שם הספר בעקבות ציור דמיוני של אנטואן ואטו-צייר צרפתי שנפטר בתחילת המאה ה-18 משחפת).

עלילתו מתחילה בפרולוג ארוך...

מה יש בפרולוג?

מכירה פומבית ליצירת אומנות בשם "אי-סבירות האהבה" שאליה נעים נשים וגברים במיטב מחלצותיהם.

לדעתי ולטעמי האישי, למרות שאני חושבת שהספר מצוין, הפרולוג ארוך מידי וגדוש בפרטים ובדמויות, אבל מי שצולח אותו, מובטחת לו צלילה ליצירה מעושרת במידע ומופתית.

ב-11 בינואר, שישה חודשים קודם לאירוע המכירה הפומבית המוזכרת בפרולוג, אנני מקדי חיפשה מתנה בחנות
של רוברט, אותו פגשה חמישה חודשים קודם לכן בערב רווקים.

עיניה נחו על תמונה שנשענה על קיר מאחורי צמח מגומי. לאחר מקח וממכר בינה לבין בעל החנות, היא רכשה את התמונה ב-75 פאונד במקום 500 פאונד .

ארוחת הערב שהכינה אנני והתמונה המתינו לרוברט, אך הוא לא הופיע... עם האכזבה הופיעו נדריה: "ראשון בתור היה התנזרות. היא החליטה לבטל את המנוי למשרד השידוכים "אמנות האהבה", להוריד את המודעה שלה מכל מדורי השידוכים ולהסכים עם היותר רווקה מאושרת."... (עמוד 50)

בנוסף לכל הנדרים הללו, היא החליטה להחזיר את התמונה לחנות ולזכות בעלותה חזרה. אבל, כשאנני הגיעה לחנות, היא גילתה שהחנות נשרפה יחד עם בעליו...

מה קרה? למה החנות נשרפה עם בעל החנות? האירוע הזה הכין את הבסיס לעלילה...

מכאן ואילך, נכנסת לתוך העלילה "היצירה" והיא מדברת...דברי היצירה נכתבו בגוף ראשון והיא חושפת בפני הקורא את מסעה בעולם מהעת שנוצרה. בעיניי ייחודי ומיוחד. לא כל יום אנו נתקלים בתמונות שמספרות על מסעם עד שהן נתלות על הקיר....

מלבד הסיפור המרתק על יצירת האומנות, לאנני יש יחסים מורכבים עם האם, המכורה לטיפה המרה ונעצרת מעת למעת על ידי המשטרה.

אנני, למחייתה לאחר הפרידה מדזמונד ושישה חודשים בהודו, היא החלה לעבוד כשפית אצל קרלו ספינטי-במאי סרטים מכובד בלונדון. קרלו נשוי לרבקה וינקלמן – בתו של סוחר יהודי שמשפחתו נרצחה על ידי הנאצים. גם כאן יש לאנני יחסים מורכבים עם רבקה.

העלילה מגוללת פרטים רבים, ולעיתים פרטים רבים מידי. האנה רוטשילד חולשת על תחומים רבים. הדבר דומה לתבשיל שמכניסים בו את מה שמוצאים במזווה באותה עת. לא תמיד זה יוצא טעים, אבל במקרה הזה הצליח לה.

הסיפור ניבנה אט אט בקצב תואם לתקופה, בעזרת דמויות נוספות: מדריך התיירים, צייר, ורסטורטורית מהמוזיאון הלאומי.

הכתיבה יפה וקולחת ונעה בין גוף ראשון לשלישי. זו לא כתיבה פשוטה לסופר, אך לדעתי מעניינת ומיוחדת לקורא.

אנני במהלך החיפוש אחר זהותו של הציור, היא חושפת עובדות היסטוריות, וזה בדיוק מה שאני אוהבת בספרים מהסוגה הזו. ספר ששולח אותי לגוגל או לויקיפדיה, לפחות בעיני הוא ספר טוב מאוד עד מצוין.

אהבתי את ההתחלה במכירה פומבית והסגירה במכירה הפומבית- מעגל סגור.

לדעתי, בגלל שהספר מתוחכם, הוא דורש שימת לב מיוחדת לפרטים הקטנים.

הכתיבה של האנה רוטשילד היא שילוב מנצח של שנינות, מתח, ותנועה בין לונדון לגרמניה הנאצית, בעולם של אספני אומנות עתירי ממון, וברור לי שבוצעה כאן עבודת מחקר מקיפה בתחום האומנות.

הסיפור הזה עשוי מאוד להזכיר לכל הקוראים שקראו את "צבעים נמלטים" של ליסה בר, ואת "הנערה שהשארת מאחור" של ג'וג'ו מויס. (בוודאי יש ספרים נוספים בנושא אך הם לא עולים בזכרוני עתה).

לצופי הסרטים – הספר הזכיר לי את הסרט "האישה בזהב". סרט עטור פרסים עם משחק מצויין של השחקנית הלן מירן.

בשורה התחתונה: ההתחלה מייגעת עם המשך מובטח.

ממליצה בחום

לי יניני

פרוזה-תרגום, הוצאת פן-ידיעות אחרונות, 495 עמודים, שנה: 2016