תפריט נגישות


18893214 n  הטעות כולה שלך - הרלן קובן18893214 n

סקרה את הספר: לי יניני

ספריו של הרלן רובן, היהודי האמריקאי, מוכרים ואהובים מאוד על אוהבי הז'אנר, ומעריציו יעוטו על חנויות הספרים מיד עם הגעתם לרשתות השיווק.

גם בספרו הנוכחי: תמצאו את המוטיבים והאידיאות שהרלן קובן מצטיין בהם כגון: דמויות מתות-חיות, גיבורים תמימים רוצחים, ואתרים החוזרים על עצמם כמו ניו-ג'רזי ומנהטן.

מעבר לכתפיו של הרלן קובן עומדים יותר מ30 ספרי מתח. חלקם טובים מאוד, חלקם פחות ברם רובם הפכו לרבי מכר.

כאחת שמשתעממת מהר וחסרת סבלנות, ייאמר לזכותו של הרלן קובן, גם כשהעלילה חוזרת על אותם מוטיבים "הרלנים" מוכרים, הוא יודע לשאוב את הקורא.

בספר "הטעות כולה שלה" תמצאו אירוע רודף אירוע שתכליתה פיענוח התעלומה.

אז מה יש לנו כאן?

ג'ו נקבר שלושה ימים אחרי שנרצח לנגד עיני אשתו בסנטרל פארק, ואלמנתו מאיה סטרן-ברקט נותרה עם לילי-ביתם המשותפת בת השנתיים.

לפרנסתה מאיה העבירה שיעורי טייס בשדה התעופה בצפון ניו-ג'רזי, וביתה לילי נותרה בבית להשגחתה של המטפלת המשפחתית. בהמלצתה של איילין-חברתה, מאיה מתקינה מצלמת מעקב אחר המטפלת והילדה.

אלא מה? באחד הימים היא הביטה ממקום עבודתה במצלמת המעקב ומזהה תמונה הזויה...

-ג'ו בעלה שנרצח לפני שבועיים מחבק לחיקו את לילי-

הכיצד?

הרי הוא נרצח... לא?

בדיקה נוספת מגלה שמישהו חיטט בארון הבגדים של ג'ו... 
 ה-ו-פ-ס...

מיד עולים חשדות כנגד המטפלת.

מכאן העלילה מתגלגלת מאירוע לאירוע, שכל אירוע מסיט מעט מהפרגוד, ואט אט חושף פרטים נוספים על מאיה, אחותה שנרצחה באכזריות, ג'ו ומשפחת ברקט בעלת הנכסים, אובדן אחיו בגיל 18, שחיתויות, שוחד, ו...כמובן הפתעות עם פרטים מעברם של הדמויות, ובכל תחנת יש יותר שאלות מאשר תשובות. 
 הרלן קובן מתאר את דמותה של מאיה לא כאישה קלאסית, ועל ידי הדמות שטווה בעלילה, הצליח להעביר לקורא מסר פמיניסטי, שכמובן לצידו מחיר אישי כבד מאוד.

איך הרלן קובן עושה את זה?

מאיה היתה "טייסת מסוקי קרב לשעבר וצלפית מעולה", וזה לא בדיוק תפקיד שנשים ממלאות אותו.

השרות במלחמת עיראק הותיר אצל מאיה פוסט-טראומה. בלילות מאיה חוותה סיוטים וחלומותיה הכילו זעקות פצועים. התמונות סרבו להרפות ממנה ולא נתנו לה מנוח.

שתי האחיות: מאיה וקלייר גדלו בשכונת גרינפוינט בברוקלין. אביה לימד באוניברסיטת ניו-יורק ואמה שימשה כסנגורית, אך לאחר זמן מה התפטרה והחליטה לגדל את הבנות. הוריה לא היו פציפיסטים או סוציאליסטים מוצהרים אך נטו שמאלה.

ההורים הכריחו את הבנות ללמוד לנגן, לקרוא את כל הקלאסיות, וההשכלה לה הן זכו היתה דתית כללית.

לרעיון הטיסה מאיה נמשכה מגיל צעיר. ההורים הניחו שהאובססיה תחלוף, אבל זה לא קרה. הוריה גינו אותה שהתגייסה לקורס טיס ומעולם לא הבינו אותה.

מאיה סטרן-ברקט "אהבה אקדחים", "התענגה על כל ירייה", ואף הצטיינה בכך מעל מעבר. שימו לב, גם האהבות הללו לא בדיוק תואמות את מתאר האישה הקלאסית...

לא לחינם אדי-גיסה ובעלה של קלייר אמר למאיה באחד הביקורים בביתו: "המוות הולך אחרייך"...

לדעתי, היות והצפת הנסתר בפני הקורא נרמזת כבר אחרי שני שליש מהספר, אני לא יכולה לסיים ולכתוב כאן wow.

לסיכום: נחמד? כן! סודות אפלים, אקספוזיציות וקונסיפרציות לא חסר כאן, ברם הספר לא מצליח להעלות את לחץ הדם, ובעלי לב חלש יכולים לצלול לתוכו במהלך טיסה חוצת אוקינוסים ולבלות עימו בנעימים.

עולה בדעתי שלא יזיק להרלן קובן לקחת לעצמו מעט פסק זמן...

קנ"ש-קראתי, נהנתי, שכחתי.

לי יניני

כנרת זמורה דביר, מתח תרגום, 303 עמודים, 2017

על מועדון הקוראים שמעתם?

באמצעות מועדון הקוראים של אגרון, הספריות שלנו שומרות על קשר עם הקוראים שלהן הצטרפות לתכנית