תפריט נגישות


DayHimHashkarim  די עם השקרים שלך - פיליפ בסוןDayHimHashkarim

ספר אוטוביוגרפי, אינטימי, עמוק ומרגש על כמיהה. כתוב בכישרון על שני נערים המגלים את זהותם המינית, בשנות השמונים של המאה הקודמת.

הסופר הצרפתי פיליפ בסון הקדיש את הספר, לזכרו של תומא אנדרייה שנפטר בגיל 50 (1960-2016).

ראשית העלילה בראיון של פיליפ בסון עם עיתונאית, אודות ספרו שיצא לאור "להחליט להיפרד", בלובי בית המלון בבורדו.

פיליפ יודע את התשובות לשאלות. תשובותיו קולחות בקלות. תוך כדי כך הוא התבונן בעוברים ושבים, עד שאחד הגברים שהיה עם גבו, הציף תמונת חיים שלא יכלה להתקיים.

פיליפ נוטש את העיתונאית ודולק אחר הדמות, הוא מניח את ידו על כתפו ו...

הכול התחיל ב-1984... כשהוא בן שבע עשרה, בכתה השמינית בתיכון אלי-וינה בבארבזייה. פיליפ היה תלמיד מבריק עם ציונים גבוהים וזכה לגאוות המורים. המורה שליווה את פיליפ מכתב א' עד כתב ו', היה אביו, ולכן היה חייב להיות תלמיד מצטיין, לא בינוני ולא ממוצע.

מכל התלמידים מי שמשך את תשומת ליבו, היה תומא אנדרייה שלמד בשמינית המקבילה. את פניו הקודרים של תומא מיסגר שיער פרוע. הוא היה מזן התלמידים שהסתפקו בהקשבה וכמעט שלא דיברו.

פיליפ בסון הנער הסתיר את התעניינותו בתומא, שמא ההתעניינות תעורר ותזין את השמועה שהוא מעדיף חברת בנים על בנות, במיוחד שאת העדפתו לבנים, גילה כבר בגיל אחת עשרה עם הנער סבסטיין.

מאז שגילה את תומא פיליפ החל לשקוע בתשוקה חד-סטרית ובדחף בלתי ממומש. את התשוקה הוא דחס לתוכו, כדי שחלילה לא תתפרץ לעיני האחרים כלבה רותחת.

אבל, לפעמים חלומות מתגשמים, ויום אחד זה קורה במפגש מתוזמן בבית קפה. זה קורה בחדר ההלבשה והמקלחות באולם ספורט של בית הספר. כשזה נגמר; תומא אומר שלום, מתרחק ונעלם...

ומה קורה אז? במקום שפיליפ ירגיש מוקסם ומוכה תימהון, רגש הנטישה לפת את גרונו...

בהמשך הנערים מתאהבים ואהבתם מוצפנת מעיני הכול. פיליפ ותומא ממשיכים להיפגש בהסתר, כשלאיש אסור לדעת על תשוקתם. המפגשים הללו נמשכים מספר חודשים, אבל יום אחד זה נגמר... אחרי בחינות הבגרות תומא הצטרף למשפחתו בספרד ונעלם...

זהו סיפור על אהבת נעורים שננצרה בליבו של הסופר. אהבה זו חלפה, ובינתיים כל אחד פנה לנתיב חיים אחר, ולמרות זאת, עוצמתה לא נמוגה ולא נשכחה.

בסיפור חיים זה יש המון כמיהה, תשוקה ואי וודאות. זו אהבה מכשפת שטבועה בזיכרון אפופה בסודיות. יש גם מחיר לאהבה כזו שעלותה יקרה ובמיוחד שהיא מובדלת.

זו אהבה שיש בה הסכם בלתי כתוב שמסבה ייסורים, ומאיצה את פעימות הלב. אלה יחסים ללא ספונטניות או אימפולסיביות. באהבה כזו יש שגרה של מפגשים ששייכת רק להם, וכל מפגש משקיע את שניהם בקיהיון חושים ויכולת לבדות שקרים. במקרה כזה את האושר לא ניתן להציג לעיני הכול, להבדיל מן האחרים שיש להם את הזכות לכך.

הכריכה שנבחרה מעניינת ותואמת לעלילה. ממליצה להתמקד בדמות הלבנה והאותיות המכסות אותה.

הסיפור לא קל לעיכול, כתוב בגוף ראשון, נע בין שפה גבוהה לגסה, מלווה בתיאורים פורנוגרפיים, ותפאורה עטויה בסצנות, ולכן אני לא בטוחה שיתאימו לכל אחת ואחד.

כשתקראו את הספר תדעו למה פיליפ בסון נטש את העיתונאית באמצע הראיון?

בשורה התחתונה: סיפור אהבת נעורים כואב ודעות קדומות.

לי יניני

הוצאה לאור: אריה ניר, פרוזה, תרגום, ביוגרפיה, 226 עמודים, 2017

על מועדון הקוראים שמעתם?

באמצעות מועדון הקוראים של אגרון, הספריות שלנו שומרות על קשר עם הקוראים שלהן הצטרפות לתכנית