תפריט נגישות


sdakim  סדקים - עמי באליןsdakim

כאוהבת המילה הכתובה, אני מודה שאת עמי באלין כפרופסור, רופא ילדים והמטולוג, שחוטא גם בכתיבה לא הכרתי. ספריו הקודמים "בריאות הילד" ו"החיות ירדו מהפיג'מה בלילה", לא עיטרו את מדפי הספרים אצלי בבית. לכן זה המפגש הראשון שלי עם כתיבתו של הסופר. שאפו לפרופ' וד"ר עמי באלין, שלמרות העיסוק בעבודתו הרפואית, משלב בעשייתו את מלאכת הכתיבה

מסתבר שסדקים אין רק בקירות, יש גם בזוגיות ובמשפחה. גם בבניין הכי יציב ובנוי היטב, ככל שהזמן חולף גורמי החוץ יחשפו סדקים. חלקם יהיו גלויים וחלקם המוסתר יתגלה עם הזמן.

הספר נקרא "סדקים" משום שהוא עוסק בסדקי המשפחה, וסוף חייו של יצחק תבל בן ה-87 האלמן. יצחק נולד בפולין ועלה לארץ 1945. הוא נחשב לאדם בריא וחסון. ניהל נגריה ברחוב הרצל ונולדו לו ולאשתו רחל שלושה ילדים: רות, יותם ודן. 

נקישות המוות החלו להידפק על דלתו. טפיחות קלות אלה חוללו סדקים בקירות שניצבו לכאורה יציבים. למרות גילו של יצחק, הגילוי על מחלתו מתקבל בהפתעה אצל שלושת ילדיו. זה תמיד בא בהפתעה, ואף פעם אי אפשר לחזות את מועד המוות. יש סימנים אופייניים לכך שהמוות קרוב – ההכרה מתערפלת, הגפיים נעשים קרים, מתכסים אפילו בכתמים והנשימה נעשית לא סדירה וקולנית, ואפילו קיבלה ביטוי "נקישות המוות". כל הדברים הללו לא הכינו את הילדים של יצחק תבל. הידיעה על המחלה הגיעה אליהם בהפתעה!

רות הבכורה הייתה מוטרדת מכך שאביה עייף לאחרונה. זה לא התאים לכינוי "סבא כל-יכול". בימים האחרונים הוא התקשה להגיע לסופרמרקט המקומי, ונרדם מוקדם מהרגיל בערבים. כל הסימנים הללו היו רמזור אדום עבור רות. לאחר מסע שכנועים יצחק הסכים להיבדק. ד"ר גבע עיין בתוצאות בדיקות הדם. תוצאות ספירת הדם לא הייתה טובה. זו לא דלקת ולא זיהום, ניסה להסביר בזהירות ובעדינות ד"ר גבע ליצחק ורות. "יש חשש למחלה ממאירה בדם," .... "מה זה? סרטן?" שתיקה השתררה בחדר.... (עמוד 12) 

עם קבלת "בשורת איוב" רות התקשרה לאחיה ששהו בחו"ל. ראשון קיבל את הידיעה יותם. פרופסור לזואולוגיה, ונשוי לענת שנדדה אחר בעלה מקום למקום, ללא שליטה על זמנה וגורלה. השני לקבל את ההודעה, היה דן. נשוי לשושנה ובעל עסק עצמאי, ליבוא חלקי חילוף למכוניות בלוס אנג'לס. 

לשני האחים הבשורה לא נחתה בזמן טוב. תסכימו איתי שכאלה בשורות, אף פעם לא באות בזמן טוב... אצל יותם התקיימו באוניברסיטה דיונים על מינוי הדיקאן, ולדן הייתה פגישה חשובה מאוד עם יו"ר מכבי העולמי בעוד שבוע

שני האחים היו שונים מאוד אחד מהשני. דן היה קרוב לעצמו. לא הבדיל בין הטפל ולעיקר. הכסף היה ייעודו בחיים, עד כדי כך שנושא זה העבירו על דעתו. יותם לעומתו היה איש אקדמיה, והקידום המקצועי היה חשוב לו, אך לא בכל מחיר

לשלושת האחים היו ילדים ונכדים. את כל אחד מבני המשפחה, הידיעה על אחרית ימיו של יצחק, אחזה בסיטואציה אחרת. בד בבד כל אחד מבני המשפחה, העלה זיכרונות וחוויות משותפות שהיו לו עם יצחק. לדוגמא: גור הנכד נזכר על הסיבובים בין הדוכנים, תחרויות הספורט, ההליכה לים, הולכת הלוחות עץ לנגריה ועוד

מעת הידיעה גם יצחק עצמו התבודד במחלתו ונותר גלמוד במחשבותיו. עולמו הצטמצם למיטה, כרית גדולה וכוס מים בה השקיע את שיניו התותבות מידי לילה. גם את ספרי הקריאה שהביאו לו בני המשפחה ועיתוני הבוקר, קרא ברפרוף לא אופייני לו. הוא התפרץ בביקורתיות כלפי כל אחד, ודעותיו הוקצנו בכל נושא, אך אף אחד מהמשפחה לא התנגד לדבריו. באותם ימים שהתבצר בתוך עצמו, עלתה דמותה של אשתו המנוחה רחל ותמונות מתחנות חייהם. נושא המוות התגנב למוחו מעת לעת. הוא התחלחל מהרעיון שישכב מחת למצבת אבן כבדה, ללא יכולת להזיז איבר, או ליצור קשר עם מישהו.

הספר מחולק לשני חלקים והסופר בחר לקרוא להם שערים: ראשון ושני. הראשון משתרע על פני כחודש וחצי, כשנקישות המוות התדפקו על דלתו של יצחק. השער השני עוסק בשלושים ימי האבל, בשאריות, בשרידים ובהשפעות הצוואה על כל אחד מהמשפחה. 

ראשיתה של העלילה ביום השלושים לפטירתו של המנוח... שלושת ילדיו של יצחק המנוח, בני זוגם, תשעת נכדיו, בני זוגם וכן שמונה מהנינים, התקבצו להם בבית צמוד קרקע ישן, ברמת גן בשקט מוחלט. לתוך הדומיה הזו, עורך-הדין פתח את מעטפת הנייר החומה, ושלף ממנה את דפי הנייר המקופלים... לתוכנם גולל הסוד הגדול שריחף מעליהם לאורך כל שלושים ימי האבל... 

מה הסתיר יצחק מילדיו? כיצד אותו סוד גרם לסחרור פנימי וחיצוני בתוך המשפחה כמקשה אחת, ואצל כל אחד מבני המשפחה? האם באמת המשפחה ברגעים נוקבים אלה מחבקת? תומכת? איזה מחיר משלם כל אחד מבני המשפחה, כאשר הוא מתמסר ללא נסיבות והתניות

אל תצפו לתשובות נוקבות על שאלות אלה בספר הזה

לסיכום, הכתיבה של עמי באלין טובה, מרתקת,קולחת, וערוכה היטב. הפריע לי הסיעוף המשפחתי ועודף הדמויות. קצת היה קשה לעקוב אחר 3 ילדים, 7 נכדים ו-8 נינים. אולי במהדורה הבאה אפשר יהיה להכניס אילן יוחסין, שיקל על הקורא את ההתמצאות בין הדמויות הרבות. כל העלילה מורכבת מטאפורית מחלקי פאזל, בדיוק כמו הפאזל שגור הביא לילדים מתנה. 

עמי באלין חולש בכתיבתו על מנעד הנושאים המעוררים מחשבה: היחסים בתוך המשפחה, העולם הדתי, חילוני, התחשבות בזולת, רגשות אשמה, מוסר, כבוד עצמי, עקרונות, התאווה לכסף, הון, התלבטויות, תפל מול עיקר, החלטות, סיטואציות עמידה בין הסדאן לפטיש ועוד.

בשורה התחתונה: כל אחד וה"ברוך מתיר אסורים" שלו... 

קריאה נעימה

לי יניני
עולם חדש, פרוזה מקור, 253 עמודים, 2018

 

על מועדון הקוראים שמעתם?

באמצעות מועדון הקוראים של אגרון, הספריות שלנו שומרות על קשר עם הקוראים שלהן הצטרפות לתכנית