תפריט נגישות


החנות למכשירי כתיבה בטהראן  אהבת חורף - איזבל איינדההחנות למכשירי כתיבה בטהראן  

חוות דעת אישית-לי יניני

הספר מגולל לקורא על שלוש דמויות: לוסיה, ריצ'רד ואוולין. שלושתם שונים ולכל אחת מהדמויות דבשת עם עבר וזיכרונות.

לוסיה בת ה-62 הינה הדמות הראשונה שהקורא יפגוש בדצמבר 2015. לוסיה הגיעה מסנטיאגו לברוקלין הקפואה לסופה של שלג ורוחות עזות. היא מתגוררת בדירת מרתף בברוקלין. לפני מספר שנים היא הכירה את ריצ'רד באומסטר במהלך הרצאות משותפות. דניאלה –בתה עזבה את הבית, השתקעה במיאמי והתאהבה בביולוגיה ימית. לאחר עזיבתה של דניאלה לוסיה לא מצאה טעם להישאר בסנטיאגו, ולכן נאותה לחתום על חוזה בן חצי שנה. בתקופה זו היא תשמש כמרצה אורחת באוניברסיטת ניו-יורק תחת פיקודו של ריצ'רד.

ריצ'רד לא רק היה הבוס שלה באוניברסיטה, אלא גם הבעלים של דירתה והדייר שהתגורר מעל דירת המרתף שלה.

לוסיה ערגה ליד מלטפת וחום אנושי היא חשבה על ריצ'רד אולי... אבל זה לא קרה.

ריצ'רד היה נשוי בעבר. התגורר בגפו עם ארבעה חתולים. טיפוס מוזר, מופנם ושונה מאוד מלוסיה התוססת.

ביום של סופת שלג אחד החתולים של ריצ'רד לא חש בטוב ונאלץ לפנות לווטרינר. כששב מהווטרינר ובעודו מוטרד מהדיאגנוזה שקיבל מהווטרינר הוא פגע במכונית.

במכונית נהגה אוולין אורטגה. למרות שריצ'רד התעקש להעביר את פרטיו לענייני הביטוח, אוולין נסעה ממקום האירוע, התעלמה ממנו ופנתה לדרכה. לאחר מספר שעות אוולין הופיעה בפתח דלתו של ריצ'רד. ריצ'רד שלא הבין ספרדית נאלץ לבקש את עזרתה של לוסיה בתרגום.

בירור קצר העלה שאוולין מהגרת מגואטמלה. היא מטפלת בבנם של מעסיקיה. היא שאלה את המכונית מאשתו של הבוס שלה, וכעת היא חוששת מתגובת הבוס, כשיגלה את דבר התאונה והוא ממש לא בדיוק איש "נחמד" בלשון המעטה.

התאונה מחברת את לוסיה מראס, ריצ'רד באומסטר ואוולין אורטגה. השלישייה הזו יוצאת להרפתקה המעוררת שאלות רבות, ותוך כדי כל אחד מהם עובר שינוי. הם מתקלפים מקליפותיהם וחושפים את עברם ונבכי נפשם. עברם מהווה הצצה לתקופות היסטוריות, ולפוליטיקה של מדינות דרום אמריקה במאה הקודמת. צ'ילה, גואטמלה, ארגנטינה וברזיל. כל דמות "זוכה" לילדות קשה שהשפיעה על מי שהם כיום.

איזה שינויים חוו הדמויות בהרפתקה המשותפת? האם ריצ'רד שחיי בסגפנות ובפחדים קיבל אומץ? האם לוסיה מצאה את היד המלטפת? האם אוולין התגברה על חששותיה ויחד עם זאת גם הפסיקה לגמגם?

זה הספר הראשון שאני קוראת מפרי עטה של איזבל איינדה. מהצצה בתקצירי ספריה הקודמים שתורגמו לעברית, היא מתמקדת לרוב במאבקים היסטוריים ופוליטיים, הקשורים לצ'ילה שמשם היא ברחה, כאשר פינושה עלה לשלטון והנהיג את משטר החונטה.

ספר אנושי העוסק במנעד נושאים מעוררי מחשבה: הגירה, זכויות הפליטים, מערכות יחסים במשפחה, זוגיות, ילדות, פוליטיקה ומאבקים היסטוריים.

לא לחינם נכתב על הכריכה: "באהבת חורף יש מרכיב שיכול להמיס כל לב קפוא".

בשורה התחתונה: "באמצע החורף הבנתי לבסוף כי יש בתוכי קיץ אינסופי". (עמוד 302)

לי יניני

הוצאה: ידיעות אחרונות ספרי חמד, פרוזה תרגום, תרגום מספרדית: אביבה ברושי, 305 עמודים, 2022