תפריט נגישות


20200422  בנותיו של שומר המגדלור-ג'ין פנזיוול20200422

בנותיו של שומר המגדלור-ג'ין פנזיוול
THE LIGHTKEEPER'S DUAGHTERS-Jean E. Pendziwol

חוות דעת אישית-לי יניני

אני משוכנעת שלרבים כמוני הספר הנוכחי יזכיר להם את הספר "אור בין האוקיינוסים" של מ.ל. סטדמן, שאף בוים בהשראתו סרט בכיכובם של: מייקל פסבנדר ואליסיה אמנדה ויקנדר.

מעידן ועידנים תפקידו של המגדלור היווה כלי עזר לניווט לשיט בים, בנהרות ואגמים גדולים. בעבר המגדלורים תוחזקו על ידי "שומר המגדלור", כיום המגדלורים מתוחזקים במנגנונים אוטומטיים. בארץ יש לנו כמה מגדלורים: קצא"א באשקלון, סטלה מאריס, עכו, הרצליה ועוד.

הספר "בנותיו של שומר המגדלור" מגולל לקורא על ידי: אליזבת ליווינגסטון. קשישה, עיוורת המתגוררת בבית אבות בקנדה, ומורגן שהתייתמה מהוריה, התגלגלה בבתי אומנה, והגיעה לעבודות שרות בבית האבות שבו מתגוררת אליזבת.

הספר מחולק לשלושה חלקים, ומזגזג בין עבר להווה כשיומני אביה (שומר המגדלור) של אליזבת מציפים את עברה, חושף סודות ומשיב על שאלות שהטרידו את אליזבת.

מלאכת הקראת היומנים מבוצעת על ידי מורגן, וחורץ שביל המוביל למערכת יחסים מיוחדת בין שתיהן.

ביומנים תועדה עבודת שומר המגדלור ואף הוסר הלוט מעל אירוע טראומתי שליווה את המשפחה.

לב ליבו של הסיפור: מציאתה של סירה שנסחפה לחוף ועליה גופת אישה שלידה תינוקת חיה. מוצא התינוקת בטוח שהיא מתנת אלוהים. מי התינוקת?

הציר המשני והחשוב לא פחות נע על מערכת היחסים בין אליזבת לאחותה התאומה-אמילי. אמילי מאובחנת כאוטיסטית, מופנמת המצליחה ליצור קשרים עם בעלי חיים, צמחים, ועם כשרון מיוחד לציור מדויק.

מי מצא את הסירה שנסחפה לחוף?
כיצד האירוע הטרגי קשור לאליזבת ומורגן?
איך היומנים הובאו לאליזבת הקשישה על ידי אחיה – צ'רלס?
איזה סודות נחשפים ביומנים?
האם היומן יצליח לחשוף את זהותן ושורשיהן?

ספר מקסים ומרתק הכורך בתוכו החלטות גורליות המוזגות לתוכנן רגשות אשמה.

הסופרת מקלפת את העלילה בפני הקורא אט אט ובשיטתיות מסקרנת. העלילה מתפתחת תוך כדי פיתולים והפתעות, עד שמגיעים לפסגת ההר, בליווי אינטראקציה שהייתה נהוגה בתוך המשפחה בזמנו.

קסם של ספר קולח, מרגש, אנושי עם תיאורי טבע, סביבה ותקופה היסטורית מקסימים.

בשורה התחתונה: "כולנו שואלים את עצמנו מי אנחנו בשלב כלשהו. אבל מה שחשוב הוא לא מי את או מה היית, אלא מי את יכולה להיות." (עמוד 233)

אני אהבתי וממליצה בחום.

לא אתפלא אם גם מהספר הנוכחי יסריטו סרט בבוא הזמן.

קריאה נעימה.

לי יניני

תכלת-הוצאה לאור, פרוזה-תרגום, תרגום: יסמין קלין, 311 עמודים, 2019
כריכה אחורית:
בליל סערה נשטפת סירה רעועה אל חוף אי קטן בדרום קנדה. גופת אישה מוטלת עליה, ולצדה – תינוקת חיה. גבר שעובר במקום אוסף את התינוקת לביתו. התינוקת הזאת, הוא מאמין, נשלחה אליו משמים.

עשרות שנים לאחר אותו לילה, נפגשות באקראי שתי נשים: אליזבת ליווינגסטון הקשישה, המתגוררת בבית אבות, ומורגן – צעירה יתומה שנשלחת למקום לעבודות שירות, ומתבקשת להקריא לאליזבת את יומניו הישנים של אביה, שומר המגדלור באי. אך בעוד המילים הדהויות על הדף חושפות בפני מורגן ההמומה את הסיפור המשפחתי שהוסתר ממנה מאז נולדה, מעלים אותם דפים ממש שאלות הנוגעות לעצם זהותה של אליזבת. האם בגילה עוד תוכל לגלות מי היא באמת?

בנותיו של שומר המגדלור הוא רומן סוחף על סודות ושקרים, ועל החלטות לא נכונות בצמתי חיים ההופכות למקור בלתי נדלה של רגשי אשם. כל אלה, על רקע סגנון החיים הסגפני בקנדה הפראית של תחילת המאה שעברה – חיים שאין בהם חשמל והאור היחיד בחורף הוא אורה של העששית, שאינה מצליחה להאיר ולו לרגע את נפשותיהם המיוסרות של הגיבורים – הופכים את הקריאה בספר לחוויה עמוקה ובלתי נשכחת.

ג'ין פנזוויל היא סופרת קנדית עטורת פרסים. בנותיו של שומר המגדלור היה לרב מכר גדול בקנדה, ותורגם עד כה ל-16 שפות.