תפריט נגישות


sipurParsi  אדמה חרוכהsipurParsi  

 

חוות דעת אישית-לי יניני

עמי גבעתי, יזם נדל"ן מגולל ספר שאינו ספר מתח קצבי קלאסי ושגרתי. עקב כך שעסקינן בספר ביכורים אני כבר בוחרת לכתוב בפתח סקירתי "שאפו".

כיוזם נדל"ן והקירבה לנושא עמי גבעתי בחר לכתוב על עולם הנדל"ן. כאחד ששירת ביחידה מובחרת בחר שם צבאי לספר: "אדמה חרוכה". ביטוי של טקטיקה צבאית המבטא נסיגת הכוח, תוך הרס כל דבר העשוי להיות שימושי לאויב. הטקטיקה הזו ידועה עוד מימי קדם כמו: הרעלת בארות מים, שריפת יבול חקלאי ועוד.

הספר "אדמה חרוכה" הוא WOW . אותי הוא שאב. היצירה עמוסה בפיתולים ואפיזודות. אין בה רגע דל. הדפים עוברים מצד לצד מבלי להרגיש והצימאון בין פרק לפרק הולך וגדל.

עמי גבעתי לא מחסיר ביקורת על האדם, ומציף תמונת מצב מה קורה לאנשים שרודפים אחרי ממון, וכיצד האדם מוכן להקריב יחסים למען הישגים. מסע היעדים שהאדם קובע לעצמו לעיתים כל כך דורסני, ובלתי מתחשב והמחיר... ווי ווי .... יקר עד כדי אובדן כל מר שיקר ללב האדם.

שתי הדמויות הראשיות המאכלסות את היצירה הן גבריות: דוד גלבוע ויורם גורנשטיין שלימים שינה את שמו לרמי גור.

הפרק הראשון בספר מתחיל ברמלה בשלהי 1976. יורם גורנשטיין בן ה-13 התגורר ברמלה של שנות השבעים. אשכנזי, ורוד, עגלגל בקיצור "יורם". את הדרך חזרה מבית הספר היה צריך לבחור. בנתיב הראשון הייתה חבורת זילבאווי ממשפחת אוספי הגרוטאות וברזל. הם נהגו לבזוז ילדים שחזרו מבית הספר. בנתיב השני היה סיכוי לפגוש את זמי המטורף והאכזר, שנהנה לטבול חתולים בבנזין, או להפשיט ילדים ולשלחם ערומים לביתם. האפשרות השלישית הייתה להסתכן ולחצות את אזור סוחרי הסמים. יורם בחר בדרך הרביעית והארוכה ובלבד שלא יסתכן. אבל... כאן הוא חווה טראומה שתלווה אותו כל חייו וגרמה לו לשנות את שמו: לרמי. מכאן ואילך לא היה עליו לבחור את הדרך הבטוחה הביתה, ואף אחד לא העז לעמוד בדרכו של האשכנזי העגלגל וכחול העיניים, שלווה על ידי מיכאל שהיה לו לחייל מאז ועד...

הפרק השני קופץ לפאתי קבטיה בצפון השומרון של דצמבר 1987 ועוסק בסגן דוד גלבוע. דוד שירת בסיירת "יהלום" הידועה כיחידת הנדסה קרבית מובחרת שמתפקדת כיחידת הקומנדו של החייל. באחד האימונים סגן דוד גלבוע – מפקד המחלקה ביחידה, ניצב בפני החלטה גורלית שהותירה אצל דוד גלבוע פצע.

הפרק השלישי קופץ ליוני 2012 ומכאן מגולל לקורא הסיפור על שתי הדמויות.

דוד גלבוע מנסה להזניק את חייו מפקיד זוטר לצמרת עולם כרישי הנדל"ן, ומולו ניצב רמי גור איש דורסני, אלים וחסר מצפון.

דוד גלבוע נולד בפתח תקווה להורים קשיי יום. היה קצין בחיל הנדסה, למד כלכלה ומנהל עסקים, נישא למירי והיה לאבא לירון, משה וטליה. הוא עבד בעבודה משעממת "בחברה לפיתוח חבל חוף השרון". חיי הנוחות האפרוריים מעוררים אצלו יצרים חדשים, וחלון הזדמנויות שנפל בחלקו מציג בפניו את עולם העושר, אך כדי להגיע לשם מה דוד מסכן?

המפגש בינו לבין הטייקון מוביל להתנגשות דורסנית ומאבק רווי דם. דוד הנורמטיבי מוצא את עצמו בתוך מערבולת, ומתחיל להתמודד במלחמת הישרדות עד כדי הקרבת יחסיו עם המשפחה, ערכים, מוסר וזהות.

עמי גבעתי מציף כאן אלמנטים אפלים. אין שחור ולבן יש אפור והגבולות בין טוב ורע מטושטשים.

הדמויות המאכלסות את הספר הן רב-גוניות, מעניינות ומרתקות. אהבתי את מירי אשתו של דוד גלבוע. היא היחידה שהכילה את דוד גלבוע. מירי היא הדמות היציבה שנמזגה לסערה. היא היוותה את הסלע האיתן ועמדה מול המשברים, שהתנפצו ועלו מתוך המים הגועשים שהקיפו את משפחתה.

מאז האובססיה של דוד גלבוע מירי איבדה את הבעל האוהב... "הוא כבר לא האבא המתוק שמבטל את זמנו בשביל זמן איכות עם ילדיו. הוא כבר לא הבעל האוהב, החם, המחבק שאליו התגעגעה כל כך". (עמוד 89)

הבנתי את המניעים של הדמויות הראשיות. החוויות שהן חוו יצרו מציאות מעוותת וכך נחרט בליבם קעקוע לכל החיים. שני הגברים הללו ראו בעיניים מעוותות שהסטייה מהתנהלות אנושית לא קיימת. אין מה לתקן אלא להצטרף למסלול המראה ולהיות במרוץ מטורף.

עמי גבעתי מפנה אצבע מאשימה לאנושות ולמוסדות שאמורות לטפל בילדים שחוו ילדות קשה, טראומות ופחד. ילדים אלה שלא מקבלים את הטיפול המקצועי הראוי לו, גדלים לתוך שולי החברה תוך הישרדות במצוקה ברחובות, ולומדים שמה שלא יקחו לא יגיע מעצמו. כך ילד נורמטיבי הופך לאדם שלומד לשרוד ומכאן הדרך להפוך לעבריין ופושע קצרה.

יורם גורנשטיין (רמי גור) היה כמורסה ושילוב של מוח רווי בחומרים אפלים, עם יכולת הנהגה שגררה אחריו עשבים שוטים שצמחו בשולי המדרכה.

הספר מכיל ביקורת על עד כמה בני האדם מסלקים את משאבי הטבע לטובת בניינים רבי קומות וממון. השדות הפורחים שהניבו תוצרת חקלאית ננטשים, והחממות הופכות למחסן של שלדי ברזל חלודים כמצבת זיכרון למה שהיה פעם.

הכתיבה של עמי גבעתי קצבית, שנונה, חדה, רצופה בדיאלוגים אמינים בין שפה של אנשים משולי החברה ללשון עברית מכובדת.

בשורה התחתונה: "הקרבת יחסים למען הישגים".

ממליצה בחום. אני נשאבתי ומצאתי את עצמי צמאה לעוד פרק ועוד פרק ...

בהצלחה לעמי גבעתי וממתינה כבר לספר הבא פרי עטו.
לי יניני
הוצאה לאור: סטימצקי מתח, פעולה, פרוזה-מקור, עריכה לשונית: טלי גלברט, 433 עמודים, 2020??