תפריט נגישות


sipurParsi  מרינה של הים - סנטה מונטיפיוריsipurParsi  

 

חוות דעת אישית-לי יניני

נהניתי לקרוא את "הפיתוי של גרייסי" מבית יוצרה של סנטה מונטיפיורי, לכן היה לי ברור שאקרא גם את ספרה הנוכחי: "מרינה של הים".
גם כאן ימצא הקורא סיפור הנע על מנעד רגשות של: אהבה, קנאה, סודות, אובדן, תובנות על החיים, יחסים בתוך המשפחה, הבדלי מעמדות וגם עובדות היסטוריות.
סנטה מונטיפיורי אוהבת לרקום סיפור שנע על גבי עבר והווה ומשלבת יחדיו את מנעד הרגשות שמניתי בפסקה הקודמת.
איטליה זורמת בעורקיה של הסופרת, ואנגליה היא ארץ הולדתה, לכן לא פלא שכתבה על שתי הארצות הללו.
"מרינה של הים" הוא רומן קסום שחוצה ארבעה עשורים ושלוש מדינות: איטליה, אנגליה וארגנטינה. וכמו שאנחנו מכירים את אופן כתיבתה של הסופרת, הכתיבה שופעת בתיאורי נוף מדהימים, הכוללים את המרחבים הירוקים של טוסקנה כובשי הלב, מול דבון הפורחת והנושקת לחוף ים קסום.
הספר מתחיל בטוסקנה ב-1966. פלוריאנה ילדה בת עשר ועשרה חודשים. האם נטשה אותה ואת אביה האלכוהוליסט, וברחה עם גבר שהכירה בדוכן העגבניות בפיאצה לקונדה. את אחיה הקטן של פלוריאנה האם נטלה איתה.
פלוריאנה התגוררה יחד עם אביה שהיה מחובר לבקבוק בדירה קטנה בוויה רומא. אחד התחביבים שלה היו להציץ מעבר לסורגים לתוך "וילה לה מגדלנה".
היא נהנתה מהשמש הטוסקנית וניחוחות הפרחים שעלו מתוך האחוזה. באחד הימים בעודה מציצה מעבר לסורגים, בשמלת הקיץ המלוכלכת שלה ושערה הארוך והדביק מאבק, כשעל צווארה תליונה של מריה הבתולה (תליון שקיבלה מאמה), היא ראתה נער פוסע בתוך האחוזה מלווה בכלבו. באותה עת פלוריאנה הייתה בטוחה שהוא יסלק אותה מהמקום. אבל לא...זה לא קרה.
אותו נער נאה, דנטה אלברטו מאסימו, מבוגר ממנה בכמעט עשור בשיער בהיר גולש ועיניים ירוקות, מזמין אותה לתוך האחוזה ואף עורך לה סיור הכרות עם האחוזה.
מאותו מפגש מקרי ולמרות הבדלי המעמדות מתפתח רומן בין שניהם. האהבה בין פלוריאנה ודנטה פורחת ופלוריאנה בטוחה שדנטה יינשא לה.
לרומן הזה יש תוצאה וכמו שאנחנו כבר יודעים לא תמיד התוצאה רצויה...
מה הייתה התוצאה? האם פלוריאנה תינשא לדנטה? מה עלה בגורלם של שני האוהבים הללו?
התקופה הבאה מתרחשת בדבון שבאנגליה בשנת 2009. מרינה מנהלת את בית המלון פולזאנצה. נשואה לגרי טרנר ואם חורגת לשני ילדיו: ג'ק וקלמנטין. למרינה אין ילדים ולכן בית המלון הופך להיות הילד שלה. היות ובית המלון נקלע לקשיים כלכליים, המשימה שעמדה בפני מרינה היא לעשות הכול כדי שלא לאבד את בית המלון ולהכריז על פשיטת רגל. היא הוגה רעיון להביא לבית המלון "צייר בית" שתמורת לינה וכלכלה ילמד את אורחי המלון לצייר . לאחר מספר ראיונות לא מוצלחים הגיע רפאל סנטורו מארגנטינה. חתיך, כריזמטי, נבון ובעל יכולת שכנוע והשפעה. הוא נמצא מתאים ומתקבל למשרת צייר הבית של בית המלון.
רפאל סנטורו בקסמו הרב מצליח לאחד ולהביא את המשפחה המפולגת לאיזון והרמוניה, ויחד עם זאת יש לו גם מטרה...
מה המטרה? האם רפאל יצליח לשנות את חייהם של מרינה, גרי וילדיו: ג'ק וקלמנטין? האם מרינה תצליח לשנות את גורלו את של בית המלון?
לכאורה, אין קשר בין שני הסיפורים והתקופות שמזדחלים לאורך הספר והקשר ביניהם יתגלה רק לקראת סופו של הספר.
בין לבין מלבד הדמויות הראשיות הקורא ייפגש עם דמויות משנה מגוונות: הוריו של דנטה, האורחת האמריקאית במלון, עובדי המלון, גנב מנומס שנוהג לגנוב ולהשאיר פתק "תודה", הכומר, החברה של פלוריאנה-קוסטנצה, הרוזנת, השכנה של פלוריאנה שמשמשת לה כאם ואוזן קשבת ועוד.
הספר לא חף ממהמורות, קצת ארוך וצפוי. קל לנחש את הקשר בין שני הסיפורים, למרות זאת הוא נקרא בנשימה עצורה, הוא כיפי וזורם.
סנטה מונטיפיורי נשואה להיסטוריון בריטי יהודי-סיימון סבאג מונטיפיורי והוא צאצא של סר משה מונטיפיורי. היא כתבה עד היום כ-20 ספרים. אותי מעניין מתי יתורגם פלח נוסף מספריה.
בשורה התחתונה: חלומות, מציאות ומה שבין לבין.
מומלץ.
לי יניני
הוצאת ידיעות ספרים, פרוזה תרגום, תרגום: רינה גרינולד, עיצוב כריכה: רמה חרמוני, 448 עמודים, 2020