תפריט נגישות


sipurParsi  ההבטחה האחרונה – קתרין יוזsipurParsi  

ההבטחה האחרונה – קתרין יוז
HER LAST PROMISE – KATHRYN HUGHES 

חוות דעת אישית-לי יניני

העלילה מגוללת לקורא על פני שתי תקופות 1978 מול 2018.

צורת הכתיבה של קתרין יוז מזכירה את ספריה הקודמים שתורגמו לעברית: "הסוד" ו"מכתב שנשכח". הקריאה מרתקת וטומנת בתוכה הפתעות ופיתולים מפתיעים, שהופכים את ספריה לסיבה טובה להתיישב על הכורסא ולא להניח את הספר מהיד.

הדמויות לרוב מסקרנות, מורכבות והעלילה הנרקמת מסביב להן פורטת על נימי הלב. אין ספק שככל שמתקדמים עם מלאכה הקריאה, המשימה הופכת לדהירה ברכבת הרים.

העלילה מתחילה בטארה. פרודה מראלף ואימא לדילן סטונדט שהחל ללמוד רפואה. ראלף עזב את הבית לאחר שמזכירתו סוזי נכנסה להריון וילדה לו תאומות. בעוד טארה מנסה לאסוף את השברים היא מקבלת מכתב מעורך-דין. עמוד 12: "גברת ריצ'רדס היקרה..." כשסיימה לקרוא הסתבר שהמכתב לא היה מעורך-הדין של ראלף, המזמין אותה לדיון בסוגיית הגירושין ביניהם...

המכתב גורם לטארה לטוס ללונדון למשרדו של העורך-דין, וזה מוסר לה מפתח לכספת שבתוכה ממתין לה מכתב מ-1981. המכתב מטלטל את טארה, ושולח אותה לספרד לקבל מענה לשאלה שהטרידה אותה מגיל 15.

בד בבד מגולל עברה של טארה עם אמה. ווויולט דאגה לצרכי קיומן משירה במועדוני לילה. לא בדיוק משרה שטארה אהבה, אבל כדי להשאיר את הראש מעל המים, לא היתה לוויולט ברירה אחרת. למרות זאת ובנוסף לקשיים, באמצע הלילה הן מושלכות מביתן עקב אי תשלום שכר הדירה. בלית ברירה ולמזלן הן מוצאות תא מעופש, הממוקם מעל חנות הצבעים של ראלף. בקיצור החיים של שתיהן לא ממש תותים.

באחת ההזדמנויות וויולט פוגשת במועדן בה היא שרה את לארי ולנטיין יפה התואר והעשיר. היא מתאהבת עד כדי ביטול האני שלה. לארי מבטיח לוויולט הרים וגבעות. ככל שמערכת היחסים בין שני אלה מקבלת תנופה, לארי אפילו מזמין את וויולט לטיול באירופה, והיא מצטרפת אליו ללא בתה. מכאן והלאה וויולט בטוחה שחייה הולכים להישתנות, והאביר יוציא אותה ואת בתה מהעוני. אבל...

טארה שזכתה לבקר בארמונו של לארי, חשה שמשהו לא מסתדר לה ולדעתה לארי מסתיר דבר מה מסביבתו. החשד לא מרפה והיא אפילו משתפת את אמה בחשדותיה, אך וויולט המאוהבת לא רואה את מה שטארה רואה ומרגישה.

מר לארי הסתיר?
כיצד בילו וויולט ולארי באירופה?
מה נכתב במכתב שגרם לטארה לטוס לספרד?
מה טארה גילתה שטלטל את עולמה?
סקרנים? לכו לקרוא.

הספר חולש על מנעד נושאים ובעיקר על היחסים המורכבים בתוך המשפחה.
אני נהניתי למרות שחלק מהפיתולים לא הפתיעו אותי.
מומלץ לקהל הקוראים ומעריצי קתרין יוז.
לסיכום במשפט אחד: קצבי ומעורר את בלוטות הסקרנות.
לי יניני
מודן הוצאה לאור, פרוזה-תרגום, מאנגלית: נעה בן פורת, 368 עמודים מודפסים, 2020??????