תפריט נגישות


sipurParsi  תאנים טובות מאוד-יוסי יונהsipurParsi  

תאנים טובות מאוד-יוסי יונה
VERY GOOD FIGS-YOSSI YONAH

חוות דעת אישית-לי יניני

שם הספר נלקח מתוך ירמיהו פרק כ"ד, והינו מטאפורה של הנביא ירמיהו המתאר את גלות בבל.

הרומן נפתח בביקור של שלמה בבית הוריו. בערוב ימיה מצליח שלמה לדלות מפיה של אמו, פרקי חיים מקורות חיי המשפחה מהמאה ה-19. תוך כדי העברת המידע לשלמה, מתגלה היסטוריה מפוארת של משפחה יהודית, ועיירות ששכנו במעלה נהר הפרת.

בנגיטה מטפלת בהוריו הקשישים שמזמן איבדו את שמיעתם וכושרם, ובביקוריו שלמה מבקש לקבל פיסות מידע על קורות חייו של הסבא רבא שלו סלימאן, אהבתו לבדרה ועוד.

שלמה גרוש מאוסנת עם שתי בנות בוגרות: תמר וענת. הן גרות בתל-אביב ולומדות באוניברסיטה. תמד לומדת בבית ספר לאדריכלות וענת בפקולטה למדעי החיים.

הסופר יוסי יונה מטיב לתאר בגוף ראשון את ההווי לפני מאה וחמישים שנה. הדמויות המאכלסות את הספר צבעוניות ותוך גילול הסיפור לנו הוא מטמיע חלקים ביוגרפיים.

העלילה חושפת את החיבור של הסבא רבא שלו לחייו בסמיכות עם השבטים הבדואים. הוא נקרא על ידם "עורפה" שמשמעותו בורר. הוא היה איש חזק, השבטים סוגדים לו ושהוא רוצה משהו שום מיכשול לא עומד בדרכו. הסבא רבא מתאהב בבחורה בת 12 ולוקח אותה מהוריה למרות...

הסופר יוסי יונה מגולל בפני הקורא את יחסי האהבה והשליטה בין נשים לגברים לאורך כל הספר.

לדעתי הדמויות הנשיות המרשימות הן דמותן של האם וסנגיטה המטפלת. אהבתי כיצד שהאימא שחיה היום במציאות שונה, מקבלת את השינויים ומסתגלת למציאות שונה.

הרומן מצליח לקחת את הקורא למציאות רחוקה מהמציאות שאנחנו חיים בה היום, וזורע זווית ראייה שונה: לראות את המחר למרות השינויים.

הספר מגולל רקמה אנושית מיוחדת כולל מנהגים, מסורת, אוכל ביתי מנחם, הווי, ונותן תחושה לקורא שהוא נמצא במאה ה-19.

העריכה טובה, הכתיבה ממוקדת אם כי לעיתים הרגשתי שהיא מתפלספת ומפורטת מידי. בסוף הספר תמצאו את עץ המשפחה שיקל מאוד על מלאכת הקריאה עקב ריבוי הדמויות ברומן.

הסוף מפתיע.

תיהנו

לי יניני

הוצאת כרמל, עריכה: רן יגיל, פרוזה-מקור, 301 עמודים, שנת 2020????