תפריט נגישות


??

sipurParsi  נעדרים קרים-אסף קוגלרsipurParsi  

נעדרים קרים-אסף קוגלר

CONCERNING HER WHEREABOUTS-Assaf Kugler

חוות דעת אישית-לי יניני

??

אסף קוגלר מגולל בספר הביכורים שלו "נעדרים קרים" ספר מתח שונה ממה שאוהבי הז'אנר מורגלים.

הכתיבה עדכנית, שנונה, מרתקת לעיתים משעשעת ונוגעת. השפה משורטטת במשפטים מדוברים מחיי היום יום. לכן לדעתי הספר ישאב לקרבו קוראים בני הדור ובגילה של גיבורת הספר – שירה בת ה-19.

הדמויות המרכיבות את הסיפור מגוונות. שירה ילידת באר-שבע ובוגרת אולפנה. בניגוד לחברותיה היא בחרה להתגייס לצבא ולשרת רחוק ממקום מגוריה.

יוראי-חייל הומוסקסואל, חמוד, אנושי ומשעשע. הוא מתגורר באכסניה של החיילים בירושלים, מרוחק ממשפחתו שלא קיבלה את נטיותיו המיניות.

שירה שומרת על מוצאה הדתי כבוגרת אולפנה. היא מטיילת לה בירושלים עם חצאית ארוכה וממשיכה להתפלל. מעניין שדווקא עם יוראי היא מרגישה נוח, ואפילו מזמינה אותו לסוף שבוע אצל הוריה בבאר-שבע.

לא קל לשירה להתנהל בחברה החילונית ביחידה לאיתור נעדרים. כבר בראשית שירותה מתחילות בעיות בגלל פערים. קשה לה עם המסגרת הקשוחה והמשמעת. האם שירה תצליח להשתלב בתוך המסגרת הצבאית למרות הכול? עד כמה עברה הדתי ישפיע על מהלכיה בתוך היחידה לאיתור נעדרים?

קשה לה במיוחד מול קשיחותו של מפקדה הישיר ביחידה-צפריר אהרוני. הוא לא מוותר לה. למרות זאת ניכר שיש מתחת לשריון לב.

שירה עוסקת בעבודה משרדית ביחידה נ"ק – נעדרים קרים. היא נוברת וקוראת תיקים של נעדרים, ומנסה לדלות מתוך המאמרים נתונים ופיסות מידע, שאולי נעלמו מעיני החוקרים בתקופת החקירה. היא מודעת לכך שזו עבודה מאוד רגישה, ושיש לטפל בכל תיק בכפפות משי, שחלילה משפחות הנעדרים לא יתבשמו בתקוות שווא.

דמות נוספת ומעניינת היא ברכה- אימו של אביתר הנעדר. היא עומדת כל יום עם שלט מחוץ ליחידה, במטרה להפעיל לחץ על חוקרי התיק של בנה הנעדר.

שירה המקסימה עושה טעויות מתוך תמימות. היא אימפולסיבית לעיתים ועל טעיותיה היא משלמת מחיר. מהלימון שהיא אוכלת בדרכה שלה, היא גם מצליחה להכין לימונדה טעימה מתקתקת.

בין לבין מתווספת דמות נוספת – ירון. גרוש מבוגר ממנה בעשור. מערכת היחסים בין שירה לירון זוכים לעליות ומורדות. שירה ממש לא בטוחה אם זה נכון לה לפתח קשר רומנטי אתו. אסף קוגלר מציף את התלבטויותיה בפני הקורא.

במרכזו של הספר שני נעדרים:

אביתר לימור שנראה בפעם האחרונה באוטובוס לפני שחרורו המוקדם ומאז נעלמו עקבותיו.

שני הרצפלד חברתה של שירה שלמדה איתה באולפנה ונעלמה בחופש הגדול שבין כתה י"א לי"ב.

היעלמותה של שני הייתה המניע של שירה להתגייס ליחידה נעדרים קרים.

האם שירה תצליח לפענח את תיקי הנעדרים הללו?

ברגישות רבה אסף קוגלר מעלה את הבדלי השקפות העולם שבין החילונים והדתיים ומגשר בפער ביניהם.

הדמויות המאכלסות את הספר: שירה, יוראי המשעשע, ירון, צפריר המפקד הקשוח ואסתר היבשושית תורמים לפסיפס דמויות מגוון ומעניין לסיפור.

הספר הזכיר לי את היעדרותו של גיא חבר. חייל צה"ל שנעדר מ-1997 וששירת ברמת הגולן. החיפושים הופסקו וחודשו לאחר מספר שנים. היעדרותו צפה מעת לעת בעקבות מידע והחיפושים מתחדשים מידי כמה שנים. היעדרותו של גיא חבר זכתה לשיר מבית היוצר של אריק איינשטיין ז"ל בשם: "כשתחזור". עד היום האם בטוחה שבנה חיי ומצוי בסוריה.

בעקבות הספר קראתי במרשתת שמאז קום המדינה נעדרים מעל 550 אזרחים. לאן הן נעלמו? האנשים הללו השאירו בורות פתוחים אצל יקיריהם. איך זה שבכל שנה במדינה קטנה כמו שלנו מתווספים נעלמים? לאן הם נעלמים ולמה לא מוצאים אותם? האם החקירה והחיפושים מתבצעים ביסודיות? אני לא מטילה ספק בעוסקים במלאכה, שכן הסיבות לכך יכולות להיות משולבות כמו: חטיפה, שבי, מחלה, (אלצהיימר) בריחה מרצון מפני החוק או עבריינים ועוד.

כל מה שנותר לכם לעשות אחרי סקירתי היא לקרוא את הספר "נעדרים קרים". אני לא מצליחה לקטלגו לז'אנר מסוים, או כפי שנכתב על גבי הכריכה אסף קוגלר מצטרף לוותיקי הכותבים: בתיה גור, שולמית לפיד, דרור משעני ועוד.

במילה אחת: תקראו.

לי יניני

עם עובד, מתח, פעולה, פרוזה, מקור, 293 עמודים, 2021