תפריט נגישות


גלויה מפריז  גלויה מפריז - אלכס בראוןגלויה מפריז  

חוות דעת אישית-לי יניני

אחרי שקראתי את "גלויה מאיטליה" ונהניתי ממנו היה ברור שאקרא גם את "גלויה מפריז" של אלכס בראון. הספר "גלויה מאיטליה" נקרא בנשימה אחת ועשה חשק לטוס לאיטליה. הספר הנוכחי דומה לפחות בתחושה והפעם לטוס לפריז ועיר האורות.

גם פה תמצאו את טינדלדיל – אזור כפרי באנגליה של שנת 1916. הספר מגולל בין עבר והווה – 1916 וכמאה שנים אחרי – שנת 2019.

ב-2016-ביאטריס קרופורד חיה בתקופת הסופרז'יסטיות. מאוהבת בבובי שטיפל בסוסים באורוות, למורת אביה שהעדיף שתינשא לקלמנט פורסית – בנו של הבנקאי שלו מלונדון.

ביאטריס איבדה את אמה אחרי לידה נוספת. הולד והאם לא שרדו. היא נותרה עם אחיה-אדוארד ואביה נישא לאייריס.

בהשפעת חברתה לידי דורותי והתקופה, ביאטריס התגייסה ליחידת המתנדבים בבית חולים בלונדון ומשם לזירת הקרב בצרפת. החלטתה תרמה לפחות להרגשתה האישית, להיות יעילה לסביבה ואחראית על גורלה.

בהווה בשנת 2019 הקורא פוגש את אנני. גרושה ממארק שעזב אותה לטובת אישה צעירה שפגש במקום עבודתו. היא נותרה עם שני בוגרים: פיבי וג'וני. פיבי התגוררה ביורקשייר וניהלה מכון כושר, וגו'ני למד גאולוגיה באוניברסיטה.

אנני בעברה למדה עיצוב פנים, בכורח המציאות החדשה ולצערה, נאלצה לעבוד כמנהלת חשבונות ובעבודה משעממת ואפורה. מלבד בת' חברתה הקרובה שעזבה לאוסטרליה, היא היתה בקשר טוב עם שכנתה הקשישה - ג'ואני.

ג'ואני ביקשה מאנני טובה: לטוס לפריז מאחר והיא ירשה דירה, ומפאת גילה אינה יכולה לטוס. הדירה היתה שייכת לאישה בשם ביאטריס ארשמבו. זו היתה תעלומה משום שג'ואני לא הכירה את האישה, ולא הבינה למה ביאטריס הורישה לה את הדירה. לאחר התלבטות אנני נאותה לבקשתה של ג'ואני, וחשבה בינה לבין עצמה, אולי הטיסה לפריז תתרום קצת צבע לחייה המשעממים.

בפריז אנני מכירה שתי נשים: מגי וקריסטין והן עוזרות לאנני לטפל בדירה, ובד בבד היא גם נעזרת באטיין השיפוצניק שגם לו סיפור חיים לא פשוט.

במהלך השיפוץ אנני גילתה מאחורי קיר יומנים מוסתרים, שבהם תוארו חייה של ביאטריס, וחושפים מידע רב על התקופה והאישה שהורישה דירה לג'ואני.

מה הקשר בין ביאטריס קרופורד לגו'אני?

הכתיבה של אלכס בראון טובה, מעוררת השראה, קצבית ומעניינת. גם בספר הנוכחי אלכס בראון מעלה את העוצמה הנשית המטביעה חותם, פורצת גדרות, ובמיוחד על אישה שנולדה וחיה במאה הקודמת.

בשורה התחתונה: מסע ממלחמת העולם הראשונה שממשיך דרך מלחמת העולם השנייה ונחתם בפריז 2019.

ממליצה בחום למי שמחפש ספר קליל וכיפי.

לי יניני